ZRADA, NEDOVERA a KONTROLA vo vzťahoch

24.04.2022

Moji drahí, dnes sa pozrieme na to, prečo je pre mnohých také ťažké plne dôverovať partnerovi, resp. iným blízkym ľuďom. Aké zranenie z detstva za tým stojí? Aký obranný mechanizmus sa ho snaží "liečiť" , ale tiež ako z toho von.

Je to "ZRADA" a často vzniká v situáciách, ktoré sú z pohľadu dospelého banálne. Dieťa sa cíti rodičom oklamané, zradené predovšetkým ak:

  • dieťaťu rodič niečo sľúbi, aby dieťa motivoval k určitému správaniu, avšak sľub úplne nedodrží,
  • alebo ak dieťaťu niečo zamlčuje (hoc, aby ho chránil), alebo mu nehovorí úplnú pravdu a dieťa sa to časom dozvie

Takže ak dá rodič dieťa do škôlky a povie mu, že za chvíľu príde a príde až o 8 hodín, dieťa sa cíti oklamané. Alebo ak mu sľúbi hračku alebo zvieratko, pokiaľ bude poslúchať, ale z pohľadu rodiča neposlúcha dosť a teda sľub nemusí byť splnený, zase sa dieťa cíti podvedené.

Čo takéto zdanlivo banálne situácie spôsobia v podvedomí dieťaťa? Nielen, že bude stále viac a viac nedôverčivé voči rodičom, ale neskôr i voči partnerovi a iným ľuďom.

A ako bežne človek rieši pocit nedôvery? Väčšou kontrolou, podľa hesla: "dôveruj, ale preveruj". Len s tým rozdielom, že pokiaľ je pocit zrady veľmi hlboko zakorenený a opakovaný, tak i po preverení, bude mať takto zranený človek zakrátko pochybnosti a bude preverovať už preverené. To je však veľmi vyčerpávajúce. Keďže prevažne všetku energiu venuje kontrole vzťahu, či partnera, bude unavený a teda nebude vyživovať vzťah. Takže to, čím chcel vzťah udržať = kontrolou, napokon vzťah zabíja.

Nedôvera a kontrola vo vzťahu sa netýka len pochybností o vernosti, či pravdivosti partnera, ale v oveľa väčšej miere sa dotýka každodenných rodinných záležitostí. Pretože človek s týmto zranením takpovediac sľúbil sám sebe, že už nikdy nevolí, aby ho zradili, oklamali. Ako?

Ak jeden z partnerov plne nedôveruje druhému partnerovi, tak:
  • sa snaží v maximálnej miere, ako mu to okolie dovolí, kontrolovať "všetko" a "všetkých",
  • pokúša sa ovládať partnera manipulovaním, citovým vydieraním alebo zastrašovaním,
  • rovnako sa snaží eliminovať tie okolnosti, nad ktorými nemá kontrolu alebo by ju mohol stratiť + obmedzovanie stretávania sa s ľuďmi, ktorých nemá pod kontrolou,
  • neverí, že partner sám dokáže obstarať určitú záležitosť tak dobre, ako s jeho "pomocou", nedokáže sa na partnera spoľahnúť,
  • tiež neverí, že by naplnenie svojich potrieb a túžob mohol dosiahnuť priamou cestou bez manipulácie alebo kontroly,
  • všetkého sa snaží účastniť, pre všetkom byť, aby nestratil kontrolu a tým sa nevystavil riziku zrady, sklamania
Ak jeden z partnerov plne nedôveruje druhému partnerovi, tak:

Takže tak ako každý zranený človek, i on má viac menej podvedome tendenciu spôsobovať toto zranenie iným. Preto nezriedka iných nielen kontroluje, ale i manipuluje. A keďže žijeme vo svete manipulácie, dá sa povedať, že je toto zranenie tak veľmi rozšírené, až je nerozpoznané. Treba si uvedomiť, že pokiaľ nedokážeme priamo a autenticky zdieľať svoje pocity a postoje, utiekame sa k manipulácii. A okolie tiež bude nami manipulovať.

Dokonca i podoba ľudského tela reaguje na zranenie z detstva, podľa čoho môžeme rozpoznať, kto zažil zradu v takej miere, že ju nedokáže "pustiť". Štatisticky sa preukázalo, že ak má muž prirodzene dominantnú hornú polovicu tela oproti nohám, tak zažil zradu od otca. Žena ako dieťa zažila zradu od otca, ak má výraznú dolnú polovicu tela (zadok, boky, nohy) a od matky, ak má výraznejšie horné proporcie (prsia alebo ramená) a pás je naopak nevýrazný.

Ak je to aj vaša téma a chcete žiť život vo väčšej ľahkosti, neplytvať svojou životnou energiou na neustálu kontrolu okolností vo vašom živote, inšpiráciu nájdete aj na tejto stránke, napr. Prepis minulosti alebo mi dovoľte vás cestou znovuobjavenia dôvery v život sprevádzať.

S láskou Dajana