NEPRIJATIE nášho skutočného JA vo vzťahoch

18.04.2022

Milí moji, pokračujeme v sérii článkov na tému zranení z detstva, pretože tie v dospelosti formujú resp. ovplyvňujú na naše vzťahy, to ako sa v nich cítime i výber partnera.

Ako vieme, základná kvalita, ktorú dieťa potrebuje je pocit bezpečia. Ten získava, keď sa cíti milované. A kedy sa cíti milované? Keď je prijímané také aké je, a to podotýkam vo všetkých jeho prejavoch. A v tomto bode sa začína diametrálne oddeľovať vnímanie lásky rodiča a vnímanie lásky dieťaťa. Rodič má pocit, že ak dieťa pokarhá, ak urobí niečo, čo je z jeho pohľadu nevhodné, neprípustné..., že ho vychováva a teda pripravuje na život. Robí tak v dobrej viere, že vďaka "formovaniu" dieťaťa bude mať dieťa ľahší a úspešný život. Lenže dieťa to vníma ako ODMIETNUTIE - nie som hodný lásky taký aký som. Nemôžem povedať, že niečo nechcem alebo neurobím, lebo mama bude urazená a ja sa budem cítiť sám. A samota je nebezpečná. Pretože samota je v našom DNA zapísaná ako ohrozenie, riziko že "zomriem". Alebo mama sa hnevá, ak sa mi nedarí povedať R, lebo už všetci v škôlke to vedia. Dieťa má pocit, že nie je v poriadku také aké je a tak sa začína meniť na obraz k spokojnosti rodičov, učiteľov....Túži sa rodičom zapáčiť, aby dostalo lásku a tým pocit bezpečia. Pretože v jeho chápaní, len milované dieťa rodič bude chrániť a postará sa oň. Snaží teda robiť len to, čo rodičia schvaľujú a eliminovať také správanie, ktoré v rodičoch vyvoláva nevôľu. Týka sa to aj emócií. Potláča všetky emocionálne prejavy, ktoré sú pre rodičov nekomfortné. A cíti sa vinné, ak ich sklame. Rovnako má pocit, že nie je hodné lásky, ak jeden z rodičov "uteká" od rodiny, teda "od neho" k práci, športu, kamarátom, či závislostiam alebo nevere.

OKOLIE VNÍMA takto zranené dieťa najčastejšie AKO POSLUŠNÉ A NEKONFLIKTNÉ. Pretože konflikty v princípe nie sú ničím iným ako vzájomným stretom protichodných očakávaní. Ale i keď sa snaží, nie vždy naplní všetky očakávania, pretože čím viac potláča svoje autentické ja, tým silnejší je jeho vnútorný hnev na seba i na rodičov.

Ako sa toto zranenie prejavuje v dospelosti v partnerských vzťahoch?

Ako prvé si nevedome zvolí takého partnera, ktorý taktiež nebude chcieť vidieť jeho autentické ja. Partner od neho bude očakávať, že tak ako potláčal samého seba kedysi pre iných, bude potláčať svoju prirodzenosť aj pre neho. Že v snahe získať si jeho lásku, pozornosť, bude tým človekom, ktorý je pre neho prijateľný. Stále sa bude snažiť dávať a robiť viac alebo ešte viac sa potláčať, aby bol milovaný, pretože neverí, že taký aký je, je dostatočný na to, aby zažíval lásku.

Na zranenie z odmietnutia často nadväzuje zranenie z KRIVDY. Ak si človek vytvorí neautentické JA = "prijateľnú masku" , ale i tak nedostane toľko lásky, po akej túži, cíti sa ukrivdene. Pretože dal oveľa viac ako dostal. Obetoval svoje skutočné ja a nedostalo za to toľko, koľko si zaslúžil. Ale o tom v ďalšom príspevku.

Taktiež každým dňom posúva svoje hranice a limity. Spočiatku mu to ani nebude robiť problém, ale časom za túto "službu" bude dostávať stále menej a menej lásky, stále menej ocenenia a začne sa prebúdzať hnev. Hnev na partnera, pod ktorým však budú veľké zásoby hnevu na seba (že "sa" takto pre niekoho obetoval), hnev na rodičov, ktorí ten proces spustili a všetkých, ktorí z neho "ťažili". Ale prejaviť hnev tiež nie je v súlade s očakávaniami partnera a okolia, takže tento vnútorný konflikt bude riešiť ÚNIKom, resp. ÚTEKom. V okamihoch, kedy by mohol vzniknúť konflikt medzi partnermi, bude "utekať" - do samoty, k priateľom, k práci, k športu.... alebo k deťom, u ktorých bude hľadať podporu, lásku, ktorú nedostal od partnera. A únikom môže napokon partnerstvo aj skončiť, avšak bez vyliečenia tohto zranenia, ďalšie partnerstvo nebude lepšie. Bude len inak "vyfarbeným tým istým otlačkom". A tu vyvstávajú len dve možnosti. Prežiť život s maskou neautenticity a s potlačeným hnevom v tele a duši alebo vyliečiť svoju starú ranu a povstať z popola ako fénix v úplne inej sile a potenciály.

Ako? Inšpiráciu môžeš čerpať i na tejto stránke. Ak potrebuješ hlbšiu podporu a pomoc, bude mi cťou a nesmiernym potešením

S láskou a podporou Dajana