Čo hľadáme vo vzťahoch?

14.01.2022

Vzťahy sú témou, ktorou sa na rôznych úrovniach zaoberáme celý život. Najskôr riešime vzťah k rodičom, ďalej k priateľom, k partnerom, ku kolegom, k rôznym autoritám atď. A prečo to vôbec riešime? Pretože kvalita našich vzťahov je určujúca pre kvalitu života.

Najčastejšie riešime partnerské vzťahy alebo vzťahy pracovné. Často sa zamýšľame nad tým, čoho sa nám v týchto vzťahoch nedostáva, čo v nich nefunguje, čo ich rozkladá alebo narúša. Ale ak chceme zharmonizovať tieto "dospelácke" vzťahy, nevyhneme sa návratu do detstva. Prečo? Pretože to, čo hľadáme vo vzťahoch v dospelosti, sú kvality, ktoré neboli v plnej miere zasýtené v detstve. Či už si to pripustíme alebo nie. Napr. Potrebovali ste vyššiu mieru ocenenia ako ste dostali od rodičov? Bude pre vás príťažlivý práve taký partner, pri ktorom sa budete cítiť viac oceňovaný/á alebo taká pracovná pozícia, ktorá vytvára potenciál pre ocenenie. Lenže takéto je to len v počiatku. Postupom času budete mať pocit, že už sa vám tejto kvality nedostáva tak ako kedysi. A vtedy začíname vzťah riešiť, v nádeji, že sa nám podarí nájsť to stratené. Našťastie je množstvo spôsobov ako nastoliť rovnováhu vo vzťahoch, ale ako prvé si potrebujeme odpovedať na otázky:

Prečo chcem vzťah? Čo očakávam /potrebujem od partnera? V úprimnej odpovedi vždy objavíme odkaz na naše detstvo, alebo predchádzajúci vzťah.

Takže, čo hľadáme vo vzťahoch?

V našich prvotných vzťahoch k rodičom ako deti hľadáme primárne prijatie a bezpečie. Prijatie nás samotných, že sme dokonalí takí akí sme a to vo všetkých našich prejavoch, nie len v tých, ktoré sú vítané. Dieťa očakáva a potrebuje prijatie vo forme prejavov láskyplnosti, podpory, pochopenia, ocenenia, uznania a pod...A bezpečie zase vníma v bezpečnom a vyživujúcom priestore, nielen tom hmotnom, ale predovšetkým v tom emočnom. Dieťa potrebuje cítiť dôveru v seba i v rodiča a vedieť, že je oň vždy s láskou postarané. Bezpečie predstavuje absenciu pocitu ohrozenia, že by sa od neho rodič odvrátil, že by ho trestal, klamal alebo využíval, či vystavil nebezpečiu. Ak sa dieťaťu nedostane z rôznych príčin naplneniu týchto potrieb v PLNEJ miere, čo sa deje v 99,9% prípadov (pretože každé dieťa má inú mieru uspokojenia /nasýtenia tej ktorej kvality), tak tieto nenaplnené potreby si nesie do ďalších vzťahov.

Väčšina rodičov sa snaží dať svojim deťom viac lásky, podpory, ako mali sami. Ale sú vnímavejší práve k tým potrebám, ktoré sami nemali naplnené a preto na tie kladú väčší dôraz, pričom môžu nevedome opomenúť iné potreby svojho dieťaťa. Napr. rodič žijúci v detstve v materiálnom nedostatku má tendenciu orientovať svoju rodičovskú úlohu na zabezpečenie materiálneho dostatku, bez ohľadu na špecifické nastavenia potrieb svojho vlastného dieťaťa, ktoré by možno uprednostnilo objatie alebo rozhovor pred darčekmi. Alebo rodič, ktorý v detstve zažíval emočné zranenia od sebestredných ľudí, môže mať problém oceňovať a chváliť svoje dieťa, zo strachu, aby "nevychoval" rovnako sebestredného človek. A pod. A tak zväčša absolútne neúmyselne nie sú zo strany rodiča zabezpečené niektoré dôležité potreby detí. Napr. Ak nemalo dieťa ako už bolo uvedené dosť ocenenia, ľahko si ho získa taký partner, ktorý ho na počiatku vzťahu bude oceňovať. Lenže ak potrebujeme od okolia /od partnera/ autority ocenenie, znamená to, že samého seba nevnímame ako dostatočne cenného a hodnotného a neustále sa potrebuje utvrdzovať (reakciou okolia na naše správanie), že stojíme za ocenenie, že máme hodnotu....A tento deficit vlastného ocenenia, sebahodnoty nenaplní nikto (ani partner, ani práca, ani deti....) v takej miere, aká nám chýba. A tak začneme stupňovať tlak na seba, aby sme si tú kvalitu zaslúžili a na okolie (partnera), aby nám túto kvalitu dal. Z čoho samozrejme vyvstávajú nedorozumenia a konflikty, ktoré ak trvajú dlho a nerieši sa skutočná príčina disharmónie, spôsobia odcudzenie partnerov.

Ako to zmeniť? Ako nasýtiť svoje vnútorné potreby vo vzťahu bez toho, aby ste museli neustále tlačiť na seba alebo na okolie /partnera? Alebo , čo urobiť, aby partner Ako zharmonizovať svoje vzťahy ešte skôr, kým nastane úplné emočné odpojenie ? Ako vyliečiť seba a tým i svoje vzťahy?

Chceš žiť naplnené a harmonické vzťahy? Potrebuješ podporiť a s láskou nasmerovať na tejto ceste? Bude mi cťou a nesmiernym potešením