BENEFITY CHOROBY, pre ktoré nemôžeme vyzdravieť

22.05.2022

Možno pre niekoho znie spojenie choroby a benefitov ako irónia alebo výsmech, ale moje empirické poznatky z osobného i profesijného života, 100% potvrdzujú, že ide o "nerozlučné spoločenstvo".

Nebudem sa teraz venovať teórii, ako naše myšlienky a emócie ovplyvňujú to, ako sa cítime, to vie každý. I to, ako sa naše pocity fatálne prejavujú v / na tele. Venovala som sa tomu už v starších článkoch vo väzbe na príčiny konkrétnych chorôb.

Celý článok v audio verzii:


Na chorobu môžeme nahliadať aj z úrovne obete ako na súhru viac menej neovplyvniteľných faktorov, či nešťastných udalostí. Sú i takí, ktorí ju vnímajú ako trest. Ale je tu ešte jeden zásadný a pre uzdravenie podstatný uhol pohľadu. Choroba ako stav vedomia a ukazovateľ. Rovnako ako zdravie. Zdravie nie je len dôsledok zdravého životného štýlu, ale je i ukazovateľom toho, ako pristupujeme k sebe a k svetu (iným ľuďom a udalostiam), teda aký je stav nášho vedomia, resp. podvedomia. Rovnako choroba nie je len dôsledok toho, že sme neviedli zdravý život, ale a to hlavne, ukazuje nám ako o sebe alebo o svete (okolí) podvedome premýšľame. Naše telo vie, čo je pre náš život a dokonca i pre cestu našej duše zdravé a dobré. A netýka sa to len jedla, či pohybu. Vie, ktorí ľudia, ktoré situácie, činnosti a ktoré rozhodnutia sú v súlade s našim najvyšším dobrom a ktoré nie. A neustále s nami komunikuje. Nielen cez pocity tela, ale i cez mentálne pocity. Ale my sme sa naučili počúvať program MUSÍM, VYDRŽÍM a podobné deštrukčné programy a ignorovať hlas tela. A ak kričí hlasno, vypneme kontrolky tabletkou 😊

I keď zväčša práve chorobu vnímame ako toho činiteľa, ktorý ničí naše telo, nie je to tak. Choroba je dokonalým zrkadlom alebo zväčšovacím sklíčkom toho, ako my sami seba a svoj život pomaly, ale iste vedieme k záhube. Ale nielen to. Okrem toho, že nám dáva návod, ako a čo máme zmeniť, dáva nám aj pomocnú ruku v tom, aby sme to mohli urobiť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie.

Nebudem sa teraz venovať teórii, ako naše myšlienky a emócie ovplyvňujú to, ako sa cítime, to vie každý. I to, ako sa naše pocity fatálne prejavujú v / na tele. Venovala som sa tomu už v starších článkoch vo väzbe na príčiny konkrétnych chorôb.

Čiže, ak intenzívne alebo dlhodobo pestujeme deštrukčné myšlienkové vzorce, neprejavuje sa to len tým, že sme nespokojní alebo nešťastní alebo nám niečo chýba, ale ak už sa i telo cíti ohrozené, zapne výstražnú kontrolku - prepukne choroba.

Každá lokalita a prejav choroby veľmi detailne ukazuje na to, kde sme zišli zo správnej cesty, kde nežijeme život, ktorý máme žiť, ale si myslíme, že žiť musíme. Okrem toho nám zároveň aktívne pomáha, práve svojimi prejavmi, aby sme si osvojili nové zdravé návyky, zdravé myšlienky voči sebe i voči svetu. Túto aktívnu pomoc môžeme nazvať benefitmi choroby. Pretože nám skrze nich ukazuje, čo potrebujeme, ale nevieme ako si to máme dať.

A hoc tieto benefity mnohokrát nedávame do kontextu s chorobou, sú pre nás také zásadne, že sa ich nevieme vzdať. A i keď choroby ako takej by sme sa vzdali ľahko, nechceme pustiť benefity, ktoré nám poskytuje. Preto nemôže odísť ani choroba. Rovnako ako je pre niekoho ťažké odísť z práce, ktorá ho dusí, ale nevie sa vzdať vysokého finančného ohodnotenia.

Ja som vypozorovala tri základné typy benefitov choroby:

1. Benefit - choroba ako nástroj, či pomôcka povedať NIE. Bolesť nás naučí povedať nie iným a tým povedať áno sebe. Pokiaľ sme to nevedeli urobiť bez bolesti, bez fyzického utrpenia, pretože strach z emočnej bolesti napr., výčitky, hnev okolia, prípadne až opustenie.... bol väčší ako bolesť pri chorobe. Takže choroba musí logicky priniesť väčšiu bolesť a trápenie, ako by bola bolesť s potenciálnej straty podmienenej lásky, pozornosti, či ocenenia od okolia.

2. Benefit - choroba /bolesť ako zdroj energie od okolia. Okolie nám dáva viac lásky alebo aspoň ľútosti, či inej pozornosti, niekedy až ocenenia, keď vidí koľko bolesti vydržíme alebo nás aspoň šetrí od svojich negatívnych emócií, či iných záťaží, ktoré predtým na nás každodenne prenášalo.

3. Benefit - choroba ( utrpenie z nej) ako zdroj /kľúč k sebahodnote. Niekto sa môže cítiť práve v utrpení hodnotnejším, lepším človekom. Podľa kľúča, že človek, ktorý veľa vydrží veľa vytrpí, je hrdina. A tak mnohí zostávajú v aktivitách / v práci /vo vzťahoch, z ktorých sú chorí mentálne alebo fyzicky, aby sa cítili hrdinsky alebo cítili svoju hodnotu.

Posledné dva benefity súvisia s presvedčením, že lásku, uznanie, ocenenie, pozornosť, či odmenu, si musíme zaslúžiť alebo ťažko až skrze utrpenie získať. Toto presvedčenie vzniká už v detstve, keď sme zažívali podmienenú lásku a uverili, že lásku rodičov si musíme zaslúžiť, že nie sme lásky hodní "len tak", jednoducho preto že "sme".

No a v týchto benefitoch sa častokrát ukrýva i dôvod, prečo mnohé zdravotné ťažkosti neodchádzajú, resp. jedna choroba strieda druhú. Lebo to, čo chorobou získame (vyššiu sebahodnotu, pozornosť okolia, súcit, ohľaduplnosť, či uznanie hrdinstva,....) je pre nás na podvedomej, teda riadiacej úrovni hodnotnejšie ako strata zdravia.

Ak sa i ty točíš v kruhu zdravotných ťažkostí a chceš z neho vystúpiť, inšpiráciu pre pochopenie príčin a následnú zmenu môžeš čerpať i v starších článkoch, kde sa venujem podvedomým príčinám rôznych zdravotných problémov. Pokiaľ si želáš aktívnu podporu alebo nechceš ísť cestou uzdravenia sám, bude mi cťou a potešením

S láskou Dajana